Jsou křeče Normal během těhotenství

Raném stádiu těhotenství křeče může být otázkou úzkosti. Je to prostě normální děložní protahování a růst, nebo je to znamení blížící se potrat? Odpověď není vždy zřejmé, ale zde je několik rad, které mít na paměti při rozhodování o tom, co má dělat.

Normální časné fázi těhotenství Křeče

I přesto, že křeče někdy může ukazovat na problémy, křeče v těhotenství je asi normální, častěji než ne. Jak se vaše děloha začíná růst, můžete cítit mírné až středně těžké křeče v podbřišku nebo vaše dolní části zad. To křečí může cítit jako tlak nebo protažení, nebo to může cítit podobně jako menstruační křeče, ale mírné, přechodné křeče v časné fázi těhotenství je obvykle normální a není známkou potratu. Zmínit to se svým lékařem na další prenatálním schůzku, ale to asi není bezprostřední důvod k obavám, pokud je bolest není vážná, není jednostranná, a není doprovázeno krvácením.

Křeče v pozdějším těhotenství

Abdominal cramps can occur later in pregnancy also as the uterus grows larger. But be on the lookout for signs of preterm labor, and always let your physician know right away if you are having severe pain or bleeding alongside the cramping.

Abnormal Pregnancy Cramps

Always see your physician if your cramping is persistent or severe. Severe cramping, in particular, should always be investigated to rule out ectopic pregnancy. If you think you have signs of a ruptured ectopic pregnancy, go to the emergency room right away. Also, if your cramping seems to be focused on one side of your lower abdomen, call your physician to be on the safe side even if the cramping isn’t severe; one-sided pain can also be a sign of ectopic pregnancy. If you are having any kind of vaginal bleeding alongside the cramping in early pregnancy, you should call your physician—it’s possible that you might be having a miscarriage. These symptoms don’t always mean miscarriage, but your physician should be able to order hCG blood tests or an ultrasound to figure out what’s going on.

Ectopic Pregnancy Explained

One serious reason that a person may be experiencing cramping during pregnancy is an ectopic pregnancy. Usually, the fertilized egg implants into the wall of the uterus. When the egg implants outside of the uterine cavity, this condition is called an ectopic pregnancy. Ectopic pregnancy usually occurs in one of the fallopian tubes. Remember that the fallopian tubes carry the egg from the ovary to the uterus. An ectopic pregnancy is a nonviable pregnancy. In other words, there’s no way that an ectopic pregnancy can result in a baby. The fallopian tubes or wherever else the egg implants lack the tissues necessary for the embryo to develop into a fetus. Instead, an ectopic pregnancy can destroy the surrounding structures. For example, ectopic pregnancy can rupture the fallopian tubes. A ruptured fallopian tube will lead to extreme pain, lightheadedness, and even life-threatening shock. A ruptured fallopian tube requires immediate surgery. Fortunately, if caught early enough, ectopic pregnancy can be treated with methotrexate.