Jest to bezpieczne do jedzenia tuńczyka Podczas ciąży? To zdrowa żywność.

Oczywiście można jeść tuńczyka while ciąży, ale starają się ograniczyć ilość tuńczyka jeść w czasie ciąży. To samo stosuje się, gdy karmisz piersią lub starają się o dziecko.


Zaleca się jeść nie więcej niż po każdym tygodniu:

  • cztery średnich puszki tuńczyka (o masie suchej 140g, lub 5oz, na puszkę) lub
  • Dwa świeże steki tuńczyka (o wadze około 170g lub 6oz, surowe lub 140g po ugotowaniu)

Powodem jest to, że te granice tuńczyk zawiera rtęć, która nie będzie cię skrzywdzić, ale zbyt wiele z nich może uszkodzić rozwijający się układ nerwowy dziecka. Tuńczyk może również zawierać zanieczyszczenia środowiskowe, takie jak dioksyny i polichlorowane bifenyle (PCB). Gdy spożywane przez dłuższy okres czasu, mogą one gromadzić się w organizmie i może wpływać na rozwój dziecka.

Niemniej jednak, świeży tuńczyk jest tłuste ryby, która ma wielkie korzyści żywieniowe, jeśli pobyt w powyższych wytycznych.

Ważne jest, aby odróżnić świeżego tuńczyka i tuńczyka w puszkach. Mimo, że oba są dobre do jedzenia w zalecanych granicach, świeży tuńczyk jest o wiele lepiej dla Ciebie i Twojego dziecka. Jest mnóstwo białka, witamin i minerałów, i jest dobrym źródłem niezbędnych kwasy tłuszczowe omega-3, które są ważne dla Twojego dziecka rozwijającego się mózgu.

Konserwy z tuńczyka jest jeszcze dla ciebie dobre z umiarem, ale ma mniej kwasy tłuszczowe omega-3 niż świeżego tuńczyka z powodu procesu przetwórczego. Jeśli zdecydujesz się pójść na konserwy z tuńczyka, spojrzeć na jeden bez dodatku soli. Można również płukać tuńczyka na kilka minut w celu dalszego zmniejszenia zawartości sodu.

Podobnie jak tuńczyk, inne tłuste ryby mogą zawierać te same substancje zanieczyszczające środowisko. Zaleca się, aby nie jeść więcej niż dwie porcje wszelkiego rodzaju tłustych ryb tygodniowo, podczas gdy jesteś w ciąży. Więc jeśli masz schowany w niektórych smacznych łosoś, sardynki i makrela, musisz dodatkowo ograniczyć ilość tuńczyka masz w tym tygodniu.

Aby uzyskać więcej informacji, aby pomóc uniknąć przekroczenia limitów na tłustych ryb, sprawdź nasz artykuł na temat innych rodzajów ryb i owoców morza w ciąży.

CO konserwy z tuńczyka?

TAK, położnik-ginekolog mówi Karen Filkins, MD, kolega z American College of Medical genetycy i członek teratologii Society.

Konserwy z tuńczyka jest rybą wyższym ryzykiem, ale jest to bezpieczne do spożycia, o ile nie jest głównym źródłem pożywienia i jest spożywane w ograniczonych ilościach. Ryzyko rtęci kumuluje się, więc od czasu do czasu porcja tuńczyka nie ma zaszkodzić dziecku.

Ryba jest bardzo ważną częścią diety kobiety ciężarnej – to pełne białko, kwasy tłuszczowe omega-3 i innych składników odżywczych, które mają wartość ochronną dla płodu i może rzeczywiście zrównoważyć wpływ rtęci i innych zanieczyszczeń w środowisku. Mimo to, aby zminimalizować ryzyko, należy ograniczyć spożycie tuńczyka w puszkach i innych dużych ryb drapieżnych na 6 do 12 uncji w tygodniu; wybierać mniejsze ryby resztę czasu. (Wszystkie drapieżnych ryby, takie jak rekina i mieczników, mają wyższe ryzyko jest zanieczyszczony rtęcią).

Również upewnić się, że ryby pochodzą z bezpiecznych wodach. Rząd reguluje komercyjnego sektora rybołówstwa, tak ryby sprzedawane za pośrednictwem supermarketów i restauracji jest zwykle bezpieczne. Jeśli chcesz jeść ryby, które nie zostało schwytane w handlu, należy skontaktować się z lokalnym oddziałem Agencji Ochrony Środowiska lub Departamentu Zdrowia, aby mieć pewność, że woda została ona podjęta z jest bezpieczny.

Wreszcie, należy pamiętać, że cały ten problem dotyczy ryzyk versus korzyści: Kiedy wzywamy bezpieczne lub nie jest bezpieczne coś? Nic nie jest całkowicie bezpieczne – nawet powietrze, którym oddychamy, może być niebezpieczne w czasie. Możemy bać się tak wiele rzeczy w naszym otoczeniu, ale zawsze musimy rozważyć ryzyko i korzyści.

NO, mówi Jean Halloran, dyrektor inicjatyw politycznych żywności w Unii Konsumentów w Yonkers, NY

Myślimy, że kobiety w ciąży powinny unikać puszkach tuńczyka. Problem polega na tym, że różne puszki mają różne poziomy rtęci – niektóre mają aż do siedmiu razy tyle, ile średniej puszki. Gdyby nie było takiej wariancji, możemy wymyślić dopuszczalnego spożycia w czasie ciąży – jak 12 uncji bryłkach światłem tygodniowo, jak polecić niektórzy eksperci.

Średnio kawałek tuńczyka światła ma jedną trzecią tak dużo rtęci (0,12 części na milion) jako białe ciało stałe (0,35 albakorę części na milion), to jest on na ogół uważane za bezpieczne. Ale jak pisaliśmy w numerze Consumer Reports: lipiec 2006, dane US Food and Drug Administration wskazują okolicznościowe poziomu około 0,85 ppm zarówno bryłkach światłem i stałym białym tuńczyka białego. Na tym poziomie, jesteśmy zaniepokojeni bezpieczeństwa płodu – znaczące problemy mogą powstać, jeśli były, aby mieć nagłą wysoką dawkę rtęci w czasie, gdy mózg i układ nerwowy rozwija.

Nie chcemy być paniki, a to nie jest koniec świata, jeśli jesz jedną puszkę tuńczyka. Ale chcemy dać kobietom ich dzieci możliwie najlepszy start, a ponieważ nie wiemy, które idą do puszki zawierają te 0,85 części na milion rtęci, uważamy, że lepiej unikać tej ryby w ogóle. Kobiety w ciąży powinny unikać również rekin, miecznik, makrela i Płytecznik, jak są one również często bardzo wysokie w rtęci. Dla zdrowych alternatyw, spróbuj dzikiego łososia (odmiany hodowlane może zawierać wysokie poziomy PCB), krewetki, małże i tilapia.