Jak se cysty formulář?

Co je cysty?

Cysty jsou uzavřené kapsle nebo vak podobné struktury, obvykle naplněné tekuté, polotuhé nebo plynný materiál – podobně jako blistru.

Cysty se vyskytují v tkáni, a může mít vliv na jakoukoliv část těla. Oni se liší ve velikosti od mikroskopické velikosti některých team-sportovní koule – velké cysty může vytlačit vnitřní orgány.

V anatomii, je cysta může také odkazovat na každé normální vaku nebo váčku v těle, jako je močový měchýř. V tomto článku, cysta označuje abnormální vaku nebo kapsy v těle, která obsahuje buď kapalné, plynné nebo polotuhých látek.

Cysta není běžnou součástí tkáně, kde se nachází. To má zřetelný membránu a dělení na sousední tkáně – vnější nebo kapsulární část cysty se nazývá cysty. Je-li vak naplněný hnisem to není cysta, je to absces.

Co způsobuje cysty?

Parazitární cysta – jako je například zásněti hroznové cysty – tvořen larvou parazit.

Běžné příčiny cyst patří:

  • nádory
  • genetické podmínky
  • infekce
  • Porucha v orgánu vyvíjejícího se embrya
  • Defekt v buňkách
  • Chronické zánětlivé stavy
  • Ucpání potrubí v těle, které způsobují nahromadění tekutiny
  • parazit
  • poranění dopad, který rozbije nádobu.

Benigní a maligní cysty

Většina cysty jsou neškodné a jsou způsobeny připojených kanálů nebo jiných přírodních tělesných odbytišť pro sekrety. Nicméně, některé cysty mohou být nádory a jsou vytvořeny uvnitř nádorů – tyto mohou být potenciálně maligní. Příklady zahrnují keratocysty a dermoid cysty.

Symptomy cyst

Známky a příznaky se velmi liší v závislosti na tom, jaký typ cysty je. Ve většině případů se pacient dozví o abnormální paušální – jak je obvyklé u cysty kůže nebo těsně pod kůži.

Cysta v mléčné žlázy (prsa), může být patrné, když jsou prsa zkoumány dotykem prstu – paušální bude zřejmý. Prsní cysty jsou často bolestivé.

Některé cysty v mozku může způsobit bolesti hlavy, stejně jako další příznaky.

Mnoho vnitřních cysty, jako jsou ty v ledvinách a játrech nemusí mít žádné příznaky a bez povšimnutí, dokud zobrazovací skenování (MRI, CAT skenování, ultrazvuk) je detekuje.

Druhy cyst

Některé z nejběžnějších typů cyst jsou uvedeny níže:

akné cysty

Si můžete přečíst vše o akné cysty v našem dalším článku: Co je cystická akné?

arachnoidální cysty

Arachnoidales membrána kryje mozek. V průběhu vývoje plodu arachnoidální membrána zdvojnásobí nebo rozděluje za vzniku abnormální kapsu mozkomíšního moku. V některých případech lékaři potřebují vypustit cystu. Arachnoidální cysty může mít vliv na novorozence.

Pekařské cysty

Pekařské cysty jsou také nazývány podkolenní cysty. Pacient obvykle dojde k vyboulení a pocitu tlaku za kolenem. Bolest zhorší, když se rozšiřuje koleno nebo při fyzické aktivitě. Oni jsou obvykle způsobeny problémy s kolenním kloubem, jako je například artritida nebo slza chrupavky.

Bartholin cysty

To může nastat, pokud ucpat kanály žláz Bartholin (nacházející se uvnitř pochvy). Pacienti mohou podstoupit chirurgický zákrok a / nebo mohou být předepsány antibiotika.

Prsní cysty

Prsní cysty jsou často bolestivé a obvykle je třeba vypustit. Některé studie ukázaly, že prsa cysty mohou ukazovat na zvýšené riziko rakoviny prsu.

chalazion cysty

Velmi malé víčko žlázy (Meibomovy žlázy), aby se mazací prostředek, který přichází z malých otvorů v okrajích víček. Cysty mohou tvořit, jsou-li kanály zablokovány.

koloidní cysty

To jsou cysty, které obsahují gelovitou materiál v mozku. Ve většině případů je doporučená léčba je chirurgické odstranění cysty.

Dentigerous cysty

Jedná se o cysty obklopovat korunu za unerupted zubu.

dermoidní cysty

Dermoidní cysty jsou typem cysty, který má zralou pleť, vlasové folikuly, potní žlázy, a to i shluky dlouhé vlasy někdy, stejně jako tuk, kosti, chrupavky a tkáně štítné žlázy.

epididymálních cysty

Jedná se cysty (spermatokély), které tvoří v cévách připojených k varlat. Tento typ cysty se odhaduje, že ovlivňují 30% amerických mužů a není obvykle poškodit reprodukční nebo vyžadují léčbu. Pokud to způsobuje nepohodlí lékař může doporučit operaci.

ganglion

Si můžete přečíst více o nich v naší specializované článku: Co je ganglion ?.

zásněti hroznové cysty

Relativně malý tasemnice tvoří cysty v plicích a játrech. Léčba zahrnuje chirurgii a léky.

cysty na vaječnících

Většina ovariální cysty jsou neškodné. Některé mohou být tak velké, že ta žena vypadá těhotná. Cysty na vaječnících 5 cm dlouhé, nebo méně jsou běžné v reprodukčním věku ženské. Přibližně 20% žen bude diagnostikována ovariální cysty nebo nádor v určité době svého života – malé procento z nich bude diagnostikována rakovina vaječníků. Vědci z Warren Alpert Medical School of Brown University říci, že testování pacientů s podezřením na rakoviny vaječníků pro kombinaci biologických markerů (specifických proteinů), může být klíč v predikci jejich riziko rakoviny. Biomarkery, které mohou být identifikovány v krevním testu, jsou nazývány CA 125 a HE4.

Druhy cyst – pokračování

Zde jsou některé další z nejběžnějších typů cyst (pokračování z předchozí strany):

pankreatické cysty

Většina z nich jsou pseudocysty; nemají typ buněk nalezených v pravých cyst. Může obsahovat buňky se obvykle nacházejí v jiných orgánech, jako jsou například žaludku nebo střev. V únoru 2010 UCLA-Veterans Affairs vyvinuli vědci hodnotící nástroj, který pomůže manuál asymptomatické slinivky léčbu cyst .

periapikálních cysty

Ty jsou známé také jako kořenových cyst. Jsou nejčastější odontogenní (vztahující se ke vzniku a vývoji zubů) cysty a jsou obvykle způsobeny zánětem buničiny, buničiny nebo smrti zubního kazu.

Pilar cysty

Ty jsou známé také jako trichilemmal cyst. Jsou naplněné tekutinou cysty, které tvoří z vlasového folikulu, a jsou nejčastěji nacházejí v pokožce hlavy.

Pilonidal cysty

Tyto cysty se tvoří v kůži v blízkosti kostrč (spodní část zad), a někdy může obsahovat zarostlý vlasy. Tento typ cysty může růst ve skupinách, které se někdy vytvoří otvor nebo dutinu v kůži.

Renální cysty (ledviny)

Několik typů cyst může vyvinout v ledvinách. Solitérní cysty obsahují tekutiny, a někdy může mít i krev. Některé z nich jsou přítomny při narození. Jiní mohou být způsobeny trubkovými ucpání. Pacienti s onemocněním ledvin cévních mohou mít cysty vytvořené dilataci cév.

Epifýza cysty

Jedná se o benigní cysty, které tvoří v šišinky v mozku. Podle pitevních záznamů, epifýza cysty jsou poměrně časté.

mazové cysty

Pokožka je mazány mazové tekutinou, která může vybudovat uvnitř pórů nebo vlasových folikulů a tvoří bouli naplněný hustým, mastných látek. Mazové cysty jsou nejvíce běžně vyskytují na kůži obličeje, zad, skalp a šourku.

tarlovova cysta

Ty jsou také známé jako perineurální / perineurial cysty, jakož i sakrální nervového kořene cyst. Cysty jsou umístěny na spodní části páteře a jsou naplněny mozkomíšního moku.

Hlasivek cysty

Existují dva typy hlasivek cyst – zadržování hlenu cysty a epidermoidními cyst. Hrtanu cysty může poškodit kvalitu řeči pacienta, někdy způsobuje hlasivky produkovat více tónů současně (diplophonia), nebo chrapot a nezvučný řeč (dysfonie).

Léčby cyst

Léčba cysty bude záviset na různých faktorech, včetně typu cysty, kde je jeho velikost a stupeň nepohodlí je příčinou.

Velmi velké cysty, který způsobuje symptomy mohou být chirurgicky odstraněny. Někdy lékaři může rozhodnout, že odtok nebo nasávání cystu jehlou nebo katetru do dutiny. V případě, že cysta není snadno přístupný, odvodnění nebo aspirace se často provádí pomocí radiologického zobrazování tak, že lékař může přesně řídit jehly / katétru do cílové oblasti.

Někdy nasávané kapaliny se zkoumá pod mikroskopem k určení, zda jsou rakovinné buňky.

Pokud lékaři podezření, že cysty může být rakovinné může být chirurgicky odstraněny, nebo biopsie z kapsle (stěny cysty) je možné objednat.

Mnoho cysty vznikají v důsledku chronické nebo základní zdravotní stav, jak tomu může být v případě fibrocystické nemoci prsu nebo syndromu polycystických ovarií – v těchto případech je zaměření léčby na zdravotní stav.